VILNIAUS SUSIVIENIJIMAS "SODAI"
 

2017 m. GERIAUSIAI TVARKOMŲ SODO SKLYPŲ IR SODYBŲ KONKURSO NUGALĖTOJŲ APDOVANOJIMAS

2017 m. spalio 18 dieną Trakų rajono savivaldybėje buvo apdovanoti geriausiai tvarkomų sodo sklypų ir sodybų konkurso nugalėtojai - Trakų rajono sodininkai. Labai džiaugiamės, kad Trakų rajono savivaldybės administracija nugalėtojus paskatino padėkos raštais bei dovanomis, o sodininkai neliko skolingi ir Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriui Dariui Kvedaravičiui ir visam jo kolektyvui įteikė didelę pintinę obuolių (už obuolius dėkojame sodininkų bendrijos "Vilnius" valdybos pirmininkui Vytautui Radžiui) bei padėkos raštą. Šiais metais nugalėtojais tapo:

Gražiausiai prižiūrintys savo sodo sklypą (sodybą) sodininkų bendrijos „Vilnius“ nariai:

1. Romas Dapkus

2. Sergej Vladimirov

3. Samuilas Lormanas

4. Tatjana Pinkovskaja

5. Stasė ir Vytautas Radžiai

Gražiausiai prižiūrintys savo sodo sklypą (sodybą) sodininkų bendrijos „Pasaka“ nariai:

1.     Jurgita Gudaitė

2.     Ivan Raguckij


2018 m. spalio 23 dieną Vilniuje Antakalnio seniūnijoje buvo apdovanoti geriausiai tvarkomų sodo sklypų ir sodybų konkurso nugalėtojai - Vilniaus miesto Antakalnio ir Verkių seniūnijų sodininkai. Padėkos raštus ir dovanas savo seniūniečiams paruošė Antakalnio seniūnas Algimantas Vaitkus ir Verkių seniūnas Vaclav Gulbinovič. Seniūnams už nuoširdžią pagalbą sodininkams atsidėkojome padėkos raštais ir pintinėmis obuolių.

 

Antakalnio seniūnija:

Gražiausiai prižiūrintys savo sodo sklypą (sodybą) sodininkų bendrijos „Baniškės“ nariai:

1. Antanas ir Ivona Ėmužiai  

2. Aušra ir Vytas Sedziniauskai  

3. Jūratė ir Vytautas Pipirai  

4. Jonė ir Stasys Vaičiūnai  

5. Julijona Tamašauskienė    

Verkių seniūnija: 

Gražiausiai prižiūrintys savo sodo sklypą (sodybą) sodininkų bendrijos „Gulbinai“ nariai:

1.     Vanda ir Vidmantas Reinikiai

2.     Monika ir Juozas Kriščiūnai

3.     Jūratė ir Antanas Bložės

Gražiausiai prižiūrintys savo sodo sklypą (sodybą) sodininkų bendrijos „Atyžalynas - D“ nariai:

1.     Marija – Laimutė Šilinskienė

2.     Jelena ir Jevgenijus Solovjovai 


 VILNIAUS SUSIVIENIJIMO „SODAI“

 2017 M. GERIAUSIAI TVARKOMŲ SODO SKLYPŲ IR SODYBŲ KONKURSO NUGALĖTOJAI

Trakų rajonas:

Gražiausiai prižiūrintys savo sodo sklypą (sodybą) sodininkų bendrijos „Vilnius“ nariai:

Romas Dapkus




Sergej Vladimirov




Samuilas Lormanas




Tatjana Pinkovskaja






Stasė ir Vytautas Radžiai





Gražiausiai prižiūrintys savo sodo sklypą (sodybą) sodininkų bendrijos „Pasaka“ nariai:

Jurgita Gudaitė






 Ivan Raguckij

 



Vilniaus miestas, Antakalnio seniūnija:

Gražiausiai prižiūrintys savo sodo sklypą (sodybą) sodininkų bendrijos „Baniškės“ nariai:

Antanas ir Ivona Ėmužiai





Aušra ir Vytas Sedziniauskai




Jūratė ir Vytautas Pipirai




Jonė ir Stasys Vaičiūnai




Julijona Tamašauskienė 



 



Vilniaus miestas, Verkių seniūnija: 

Gražiausiai prižiūrintys savo sodo sklypą (sodybą) sodininkų bendrijos „Gulbinai“ nariai:

Vanda ir Vidmantas Reinikiai




Monika ir Juozas Kriščiūnai






Jūratė ir Antanas Bložės



 

Gražiausiai prižiūrintys savo sodo sklypą (sodybą) sodininkų bendrijos „Atyžalynas - D“ nariai:

Marija – Laimutė Šilinskienė



Jelena ir Jevgenijus Solovjovai 




SEMINARO, VYKUSIO SODININKŲ BENDRIJOJE "ŠILAS" (BEZDONIŲ SEN., VILNIAUS R.) AKIMIRKOS

2016 m. rugsėjo 8 d. Vilniaus Susivienijimas SODAI, SB "Šilas" daugiafunkcinėje "Rėdos Rato" erdvėje surengė seminarą, kurio darbotvarkėje buvo pristatomi sodų bendrijų aktualūs klausimai bei siūlymai.

Siūlome susipažinti su Aistės Tautvydienės straipsniu apie šį gražų projektą.

"Kartu ir prie darbų, ir prie šventinio stalo

Liaudies išmintis byloja, jog geras kaimynas geriau net už gimines. Kuo jau kuo, bet Vilniaus rajono Baronų kaimo bendruomenė, kuri priklauso net keturioms atskiroms sodo bendrijoms: „Šilas“, „Delfinas“, „Daina“ ir „Pelkynas“, gražia kaimynyste, žmonių tarpusavio sutarimu ir bendryste pasigirti tikrai gali.  Čia svarbiu ir ypatingu pasijunta tiek mažas, tiek suaugęs, tiek jaunas, tiek senas.

Yra sakoma, jog graži kaimynystė – tai didelė dovana ir neįkainojamas turtas. Ypač šiais skubos ir amžino streso bei nesibaigiančių darbų laikais. Nors kaimynystę, bendruomeniškumą, kaip žinia, reikia puoselėti ir gana dažnai žmonių gerų tarpusavio santykių plėtojimas prilyginamas sunkiam darbui, baroniškiams glaudus bendravimas anaiptol nesukelia jokių sunkumų. Dirbdami kiekvienas savo darbus, visi noriai buriasi į bendras talkas, kai to prireikia, kartu švenčia Užgavėnes, Atvelykį, puošia bendrą kalėdinę eglutę ar rugsėjo pirmąją mokyklon palydi kaimo pirmokėlius. Taip pat vieni kitus paragindami aktyviai dalyvauja, inicijuoja bei įgyvendina įvairius projektus.

Pavyzdžiui, praėjusią vasarą Baronų kaimo bendruomenė dalyvavo „Maxima LT“ organizuotame bendruomenių iniciatyvų konkurse „Mes – bendruomenė“ ir užėmė pirmą vietą. Gautas prizas – ne toks jau ir menkas. Net 15 000 eurų, už kuriuos bus įrengta daugiafunkcinė erdvė – Rėdos ratas. Joje bus galima aktyviai leisti laisvalaikį, taip pat puoselėti lietuvių etnografinius papročius bei tradicijas. Rėdos rato idėjos bendruomenės nariai ėmėsi ne atsitiktinai – ji remiasi simbolinėmis senovės lietuvių papročių ir apeigų tradicijomis, bendromis šventėmis, nuolat besikeičiančiomis metų rate. Rėdos ratas yra gyvybės ciklo, virsmo, švenčių, kaip išėjimo iš buities, simbolis. Planuojamas Rėdos ratas ne tik realiai suksis, bet ir įtrauks švenčių dalyvius nuo mažiausių iki didžiausių. Įrengtoje aikštelėje kartu su bendruomenės nariais, laikantis papročių ir tradicijų, bus švenčiamos visos kalendorinės senovės lietuvių šventės.

Pro vienus vartus

Pergalė bendruomenės narius, žinoma, nepaprastai nudžiugino. Tačiau džiaugtis reikia ne tik dėl laimėtos įspūdingos sumos – ne ką mažiau džiugu,  o ir svarbu, yra ir tai, jog paskutiniuoju metu gyvenimas Baronų kaime kasmet darosi vis gražesnis ir patogesnis. „Prie bendruomenės per kelis pastaruosius metus prisijungė daug jaunų, aktyvių bei iniciatyvių šeimų, tuo tarpu anksčiau visas sodininkų bendrijas daugiausia sudarė vyresnio amžiaus sodininkai. Jaunimas, kaip žinia, nebijo pokyčių, tad nuolat ieško būdų, ką ir kaip galima padaryti geriau, įdomiau, inovatyviau ir ne tik dėl savęs, bet ir dėl aplinkinių. Jų entuziazmas užkrečia visus, tad bendruomenė reguliariai tvarko aplinką, prieš porą metų mažiesiems bendruomenės nariams buvo įrengta speciali žaidimų aikštelė, nuolat organizuojami teminiai pasibuvimai“, - pasakoja Baronų kaimo sodų bendrijos „Šilas“ valdybos pirmininkas Stanislovas Liepinaitis. Pasak jo, žmones vienija ne tik bendri interesai, bet turbūt ir tai, jog į Baronų kaimo teritoriją visų keturių sodų bendrijų nariai įvažiuoja pro vienus bendrus vartus. 

Dalinsis patirtimi

Kaip vienas lauke – ne karys, taip ir baroniškių darbai, matyt, nevyktų taip sparčiai, jei ne sodų bendrijos „Šilas“ valdybos narių iniciatyva bei pagalba iš šalies.  O pagalbos ranką visada noriai ištiesia Bezdonių seniūnas Michal Jančevski, moralinės paramos bei šilto žodžio niekada nepagaili ir Bezdonių parapijos kunigas Arūnas Mitkevičius. Reikalui esant patarimų negaili ir Vilniaus susivienijimo „Sodai“ pirmininkas Vladislovas Butkevičius. Bendruomenė jiems už tai labai dėkinga, mat palaikymas iš šalies bendruomenės narius skatina dar labiau stengtis kurti bei įgyvendinti įvairias gyvenamosios aplinkos gražinimo idėjas.

Baroniškiai, įrengus Rėdos ratą, į susibūrimus žada kviestis jau ne vien savo, bet ir kitų sodų bendrijų ar net kaimų gyventojus, pasidalyti patirtimi, galbūt sukurti ir kai ką bendro. Juk svarbiausia yra veikti. Nėra nieko neįmanomo, visos idėjos, netgi ir pačios neįtikinamiausios gali virsti realybe. Kad taip nutiktų, reikia tik labai norėti, tikėti ir būtinai bendradarbiauti.

                   

Aistė Tautvydienė, Baronų kaimo bendruomenės narė"


Keletas gražių akimirkų iš seminaro. 


SEMINARO SODININKAMS APLINKOS MINISTERIJOJE 

ATGARSIAI

Vidmantas Bezaras

V.Leščinsko nuotr.






Vladislovas Butkevičius

V.Leščinsko nuotr.

Šių metų gegužės 26 dieną įvyko LR Aplinkos ministerijos ir Vilniaus susivienijimo "Sodai" organizuotas seminaras sodininkams. Seminarą atidarė Susivienijimo pirmininkas Vladislovas Butkevičius, o sveikinimo kalbą ministerijos vardu pasakė Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento direktorius Vidmantas Bezaras.

Aktualiausią šiuo metu klausimą dėl sodininkų bendrijos bendro naudojimo žemėje esančių kelių perdavimo programos pristatė Gintautas Mečinskas, Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento Kraštovaizdžio skyriaus vyr. specialistas. Jo teigimu, šiuo metu Aplinkos ministerija yra pateikusi LR Sodininkų bendrijų įstatymo 6 ir 28 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą, kuriame yra numatyti šie pagrindiniai pakeitimai:

  • Sodininkų bendrijų bendrojo naudojimo žemės sklypų, naudojamų keliams (gatvėms) eksploatuoti ar tiesti, ar žemės sklypų su juose esančiais keliais (gatvėmis)  kadastriniai matavimai ir įregistravimas Nekilnojamojo turto registre finansuojamas iš savivaldybių lėšų. 
  • Sodininkų bendrijų bendrojo naudojimo žemės sklypus, naudojamus keliams (gatvėms) eksploatuoti ar tiesti, ar žemės sklypus su juose esančiais keliais (gatvėmis) perdavus savivaldybėms patikėjimo teise,  vietinės reikšmės kelių (gatvių) projektavimo, tiesimo, rekonstravimo, taisymo (remonto) ir priežiūros darbai finansuojami iš valstybės biudžeto tikslinių asignavimų, kurie planuojami ir paskirstomi savivaldybėms iš Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų, skirtų vietinės reikšmės keliams ir gatvėms tiesti, rekonstruoti, taisyti (remontuoti), prižiūrėti ir saugaus eismo sąlygoms užtikrinti. 
  • Mėgėjų sodo teritorijos bendrojo naudojimo žemėje esančių vietinės reikšmės kelių (gatvių juostų) minimalus plotis atstatomas pagal mėgėjų sodo teritorijos sodo suplanavimo projektą, parengtą ir patvirtintą iki Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymo įsigaliojimo dienos (1996-01-01), kuris gali sutapti su važiuojamosios dalies pločiu, tačiau negali būti siauresnis kaip 4,5 m. Kai mėgėjų sodo teritorijos suplanavimo projektas neišlikęs, mėgėjų sodo teritorijos bendrojo naudojimo žemėje esantys vietinės reikšmės keliai (gatvės) projektuojami pagal mėgėjų sodo teritorijos žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektą arba detalųjį planą.
  • Sodininkų bendrijoms iki 2017 m. sausio 1 d. savo lėšomis apmokėjusioms už sodininkų bendrijų bendrojo naudojimo žemės sklypų, naudojamų keliams (gatvėms) eksploatuoti ar tiesti, ar žemės sklypų su juose esančiais keliais (gatvėmis) kadastrinius matavimus, žemės sklypų planų ir kadastrinių duomenų bylos parengimą ar bent už kurį nors veiksmą, atliekamą Nekilnojamojo daikto kadastro duomenų nustatymo metu, išlaidas iki 2018 m. sausio 1 d. kompensuoja savivaldybės.

Šiuo metu šie pasiūlyti pakeitimai yra derinami tarpinstituciniame lygmenyje.

Gintautas Mečinskas

V. Leščinsko nuotr.

Temą "Dėl saugotinų želdinių, augančių sodininkų bendrijos teritorijoje (bendrojo naudojimo žemėje ir privačiuose sodo sklypuose) tvarkymo, želdinių (gyvatvorių) sodinimo atstumų" pristatė Kristina Ulkienė, Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento Kraštovaizdžio skyriaus vyr. specialistė. O Tomas Baranauskas, Statybos ir būsto departamento Statybos normavimo skyriaus vyr. specialistas seminaro dalyvius supažindino su Statybos techninių reglamentų taikymu, kai vykdoma naujo statinio statyba, statinio rekonstravimo ar statinio kapitalinio remonto darbai sodininkų bendrijose, taip pat paminėjo pagrindinius reikalavimus statant tvoras sodininkų bendrijose esančiuose privačiuose sklypuose.

Kristina Ulkienė

V.Leščinsko nuotr.

Tomas Baranauskas

V.Leščinsko nuotr.

Kastytis Gedminas, Atliekų departamento Atliekų valdymo skyriaus vyr. specialistas kalbėjo tema "Komunalinių atliekų tvarkymas sodininkų bendrijose. Teisinio reguliavimo naujovės".

Visus seminaro metu skaitytus pranešimus galima rasti LR Aplinkos ministerijos internetiniame puslapyje ČIA


V. Leščinsko nuotraukos

ĮVYKO SEMINARAS SODININKŲ BENDRIJŲ ATSTOVAMS

SU ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS

VADOVYBE IR SPECIALISTAIS
Šių metų vasario 25 d. Žemės ūkio ministerijos Didžiojoje salėje susirinko gausus būrys Vilniaus krašto sodininkų bendrijų atstovų. Į seminarą taip pat buvo pakviesti ir Lietuvos sodininkų draugijos nariai, kurie atvyko iš Marijampolės, Kretingos, Alytaus, Raseinių, Ukmergės rajonų. 
Seminarą pradėjo LR Žemės ūkio viceministras Albinas Ežerskis, kuris pasveikino taip gausiai susirinkusius sodininkų bendrijų ir susivienijimų atstovus.
Seminare buvo svarstomi tokie klausimai, kaip sodininkų bendrijų galimybė dalyvauti asbestinių stogų keitimo programoje, sodininkų bendrijų aplinkinių ribų įregistravimo Nekilnojamojo turto registre bei dėl sodininkų bendrijos teritorijoje esančios valstybinės bendro naudojimo žemės išsipirkimo, kai šią žemę perka sodininkų bendrija kaip juridinis asmuo. Nemažai diskusijų kilo svarstant klausimą dėl matininkų atsakomybės atliekant žemės sklypų kadastrinius matavimus ir formuojant žemės sklypus sodininkų bendrijose bei dėl apleistų ar neprivatizuotų sodo sklypų tolimesnio panaudojimo. 
Nuoširdžiai dėkojame Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės žemės tarnybos prie ŽUM specialistams Vytautui Paršeliūnui, Jolantai Vaičiūnienei, Tomui Ladukui už pristatytas temas, už atsakytus klausimus. Daug sodininkų bendrijų atstovų nespėjo pasisakyti jiems iškilusiais klausimais tvarkant sodininkų bendrijos reikalus, tačiau aukčiau paminėtų tarnybų specialistai pažadėjo, kreipiantis individualiai padėti išspręsti kilusias problemas.
Seminaro metu buvo nutarta kreiptis į LR Vyriausybę su prašymu pratęsti valstybinės žemės išsipirkimo terminą, nes dauguma bendrijų nespės to atlikti iki š.m. gegužės 1 d. Vilniaus susivienijimas SODAI bei Žemės ūkio ministerijos specialistai pažadėjo pagelbėti šiuo klausimu. 





2015 m.


Vytautas LEŠČINSKAS

 

NEBAISI IR SAUSA VASARA 

Šie metai nelepino nei žemdirbių, nei sodininkų.  Kadangi retai ir labai mažai palydavo, per karščius daržus reikėjo nuolat laistyti. Apie užaugintų daržovių, kurių Lietuvoje pačioje rudens pradžioje ėmė trūkti, derlių ir apskritai apie sodininkų šių metų triūso rezultatus buvo galima kalbėti dar nė vasarai nepasibaigus. Tačiau pasak Vilniaus susivienijimo „Sodai“ valdybos pirmininko Vladislovo Butkevičiaus, neretai tenka girdėti, kad sodininkai vis dėlto įstengė gana sėkmingai atsispirti ir neįprastam sausmečiui. Kad patys tuo įsitikintume, nusprendėme pasižvalgyti po Vilniaus  miesto teritorijoje esančius sodus.

Pirmiausia aplankėme sodininkų bendriją „Vitaminas“, kurios valdybai nemaža metų vadovauja Veronika Mogenienė.


SB "Vitaminas" v-bos pirmininkė Veronika Mogenienė


Bendrijos v-bos narys Lukas Kondratas


Bendrijos buhalteris Kęstutis Voveris


Nėra jokių stulpų, asfaltuoti keliai 

Vaikščiodami po bendrijos sklypų teritoriją, sutikome savo sklype triūsiančią sodininkę Virginiją Globužienę, šios bendrijos narę nuo jos įsikūrimo 1965 metais, kuri sakė, kad ypač bendrijos narių reikalais rūpinasi dabartinė valdybos pirmininkė, sodininkai patenkinti ir visos jos vadovaujamos valdybos darbu.

„Svarbiausia, kad net šią sausą vasarą mums netrūko nei laistomojo, nei geriamojo vandens, džiaugiamės asfaltuotais pagrindiniais mūsų teritorijos keliais, joje tvarkinga, švaru. Dabar į mūsų sodus iš miesto labai patogiai galima atvažiuoti autobusu“, – sakė sodininkė.

Beje, ir šio sodo šeimininkė yra aktyvi bendrijos narė, dalyvauja visose tvarkymosi talkose, jos sodas, kaip matėme, taip pat tvarkingas, jame auginamos įvairios daržovės.

O štai kitas sodas, kurio šeimininkė yra Teodora Stasiūnienė, ne  tik svečią, bet ir praeivį žavi labai gražiais gėlynais, įdomiai , išradingai apkarpytais dekoratyviniais krūmeliais, iš kurių šakelių suformuojamos įvairios figūros. Puikiai prižiūrimas taip pat atnaujintas sodo namelis, jame galima gyventi ir vasarą, ir žiemą.

„Žmonės gerai tvarkosi, kai kurie soduose nuolat gyvena, yra  besidominčių bitininkyste, o štai aname sode išrikiuota ištisa virtinė avilių – ten jau rimtas bitininkas įsikūręs“, – pasakojo V. Mogenienė. – Mūsų „Vitamino“ sodininkų bendrijos teritorijoje – šimtas dvidešimt trys sklypai, taigi nemaža teritorija. Joje yra trys pagrindinės gatvės su lentelėse aiškiai pažymėtais pavadinimais: Bajorų Sodų 1, 2 ir 3 gatvės. Pastatai – taip pat su aiškiai perskaitomais numeriais... Matote, niekur nėra jokių elektros stulpų, kabeliai, kaip ir dujų vamzdžiai, nutiesti po žeme. Visi  sodininkai turi interneto prieigą“.


Bendrijos narė Teodora Stasiūnienė


T. Stasiūnienės sklypo kampelis


Sodų sklypuose daug žalumos

Sodų sklypuose daug žalumos


Sodų sklypuose daug žalumos


Daugėja jaunų sodininkų 

Pasivaikščioję po sodus, susėdome jaukioje bendrijos pirmininkės pavėsinėje. Pokalbyje dalyvavo ir bendrijos narys Kęstutis Voveris, atliekantis buhalterio darbą, jau keturiasdešimt vienerius metus turintis sodo sklypą, gyvenantis savo pasistatytame namelyje, bei jaunas sodininkas, aktyvus  bendrijos valdybos narys Lukas Kondratas, tad galėjome aptarti visus svarbiausius sodininkams rūpimus dalykus.

„Nors Vilniaus miesto teritorijoje iš viso yra du šimtai penkiasdešimt sodininkų bendrijų, – kalbėjo V. Butkevičius, –

„Vitaminas“  viena iš tų bendrijų, kurios gerai tvarkosi, turi daug aktyvių narių. Kaip matėme, šios bendrijos teritorijoje esantys keliai, gatvės daugiausia asfaltuotos.  Bendrijos valdyba aktyviai dalyvauja Vilniaus susivienijimo „Sodai“ veikloje. Valdybos pirmininkė – susivienijimo revizijos komisijos narė.  

Pirmininkė eina šias pareigas jau trečią kadenciją, bendrijos nariai nori, kad ji dirbtų toliau“.

Plačiau apie sodininkų veiklą informavo V. Mogenienė:

„Aišku, bendrijos pirmininkui dirbti tenka daug, bet ir visi valdybos nariai turi ką veikti. Ir veikia. Jei valdybos nariai taip nuoširdžiai nepagelbėtų, tai pirmininkas vienas niekaip  neįstengtų visko nuveikti. Kadangi turime mažai lėšų, – mūsų nario mokestis nuo 2009 m. iš esmės nedidėja, – tai surinktus pinigus reikia taupyti. Maždaug šešiasdešimt procentų mūsų narių soduose ir gyvena, o apie pusė jų yra tokie pensininkai, kurie gauna mažas pensijas. Todėl didinti mokesčius būtų sudėtinga, stengiamės kažkaip kitaip išsiversti. Labai gerai, kad valdyba yra gerokai atjaunėjusi. Mūsų sodai plečiasi, ateina daug jaunų žmonių ir visi nori turėti vaikų, o mažiesiems  reikia žaidimų aikštelės. Tokią dabar jau turime. Yra mūsų sodininkų šeimų, kurios augina ir po tris vaikus, o Vilniuje trūksta vaikų darželių, lopšelių, tad turime planų patys įsteigti tokią priešmokyklinę įstaigą... Daugelis naujų sodininkų nestoja į bendriją. Nemaža jų laiko šunis, kurie paleidžiami ir laksto po svetimus sklypus. Taigi dar reikės pakovoti, kad ir šie sodininkai savo keturkojus augintinius laikytų pririštus... Vilniaus susivienijimas „Sodai“ labai rūpinasi mūsų sodais, stengiasi pagal tas galimybes, kurias turi, mums pagelbėti. Labai gerai, kad sodininkams rengiami seminarai, teikiamos konsultacijos“.


Asfaltuotas kelias sodų teritorijoje – didelis patogumas


Asfaltuotas kelias sodų teritorijoje – didelis patogumas

Vaikų žaidimo aikštelė

Čia įsikūręs rimtas bitininkas

Puikus, bet retas dabar soduose namelis iš rąstų


Svarbu ir gatvių pavadinimai, aiškus sklypų, pastatų  numeravimas


Privalu vadovautis įstatymu 

„Sodininkai turi vadovautis sodininkų bendrijų įstatymu, –  priminė Vilniaus susivienijimo „Sodai“ valdybos pirmininkas. – Kiekvienas, kuris įsigijęs sklypą sodininkų bendrijos teritorijoje, nesvarbu, kad nestoja į bendriją, turi mokėti visus sodininkui privalomus mokesčius – tuos, kuriuos nustato sodininkų bendrijos visuotinis susirinkimas, pirmiausia – infrastruktūros mokestį. Todėl dabar naujų sodininkų, kurie nestotų į bendrijos narius, yra gerokai mažiau, nes visi supranta, kad vis tiek mokesčius mokėti reikia. Kai kuriose sodininkų bendrijose ne jos nariams nustatomas net didesnis mokestis, negu nariams, todėl nariu verta būti jau vien dėl to. O naujai sklypą nusipirkęs narys vietoj infrastruktūros mokesčio moka stojamąjį mokestį“.

Regis, įsidėmėtiną mintį išreiškė ir jaunasis bendrijos valdybos narys L. Kondratas:

                            

„Man atrodo, labai svarbu yra sodininko gyvenimo kokybė. Reikia, kad kiekvienas sodininkas jaustųsi patogiai, turėtų geras sąlygas gyventi ir sodo namelyje, kad  teritorija visada būtų tvarkinga, tinkamas gatvių apšvietimas. Tai mes jau turime. Bet gerai būtų įsirengti sporto aikštelę. Gaila, bet mūsų sodų teritorijoje kol kas nerandame jai pakankamai vietos“.  

Vilniaus susivienijimo "Sodai" pirmininkas V. Butkevičius


Straipsnis ir nuotraukos Vytauto Leščinsko

Spausdinta savaitraštyje "Žaliasis pasaulis"


SEMINARAS NAUJOSIOS VILNIOS SODININKŲ BENDRIJŲ PIRMININKAMS

Š.m. liepos 23 d. (ketvirtadienį) Naujosios Vilnios seniūnijoje esančių sodininkų bendrijų pirmininkai rinkosi į Kultūros centre esančią salę, kurioje vyko seminaras sodininkams aktualiais klausimais.

Seminaro dalyvius pasveikino Vilniaus susivienijimo "Sodai" pirmininkas Vladislovas Butkevičius bei Naujosios Vilnios seniūnas Jurijus Gridiuško.

Seminaro metu informaciją „Dėl nusikaltimų prevencijos sodininkų bendrijose“ pateikė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto IV policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus specialistė Rita Gruštienė.

Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Vilniaus APGV 4-osios komandos viršininko pavaduotojas Miroslav Rynkevič informavo sodo bendrijų valdybų pirmininkus apie gaisrinės saugos reikalavimus mėgėjų sodo teritorijose, taip pat akcentavo, kokios didžiausios kliūtys trukdo pasiekti gaisro židinį ir kaip šias kliūtis panaikinti.

Vilniaus susivienijimo "Sodai" valdybos narys, Sodininkų bendrijos „Švietimas“ v-bos pirmininkas Vytautas Rutkauskas pasidalino patirtimi su sodininkais dėl sodininkų bendrijos nuosavybės teise įsigytos bendro naudojimo žemės panaudojimo.

Dėkojame seminaro svečiams ir dalyviams už įdomias diskusijas sodininkams svarbiais ir aktualiais klausimais.
 




 

Sodų bendrijos virsta gyvenamaisiais miestų kvartalais

2015 liepos 8 d. pasidalyti patirtimi ir rezultatais, sprendžiant sodininkų bendrijų problemas, susirinko Antakalnio seniūnijos teritorijoje, esančių sodų bendrijų vadovai.

            Susitikime taip pat dalyvavo Antakalnio seniūnas Algimantas Vaitkus, Vilniaus miesto pirmojo policijos komisariato viršininkas ir bendruomenės pareigūnė, priešgaisrinės gelbėjimo komandos pareigūnai ir kitų sodų bendrijų atstovai.  

            Sodų bendrijų nariai guodėsi, kad opiausios problemos kyla dėl kelių tvarkymo ir ženklinimo, saugios bei tvarkingos aplinkos kūrimo.

            Susirinkimo metu buvo pristatyta prevencinė priemonė „Saugi kaimynystė“, kuri yra pagrįsta paprastomis idėjomis ir vertybėmis, priimtinomis daugeliui žmonių. Svarbiausia susiburti su kaimynais, siekiant padaryti savo aplinką saugesne ir geresne vieta gyventi, dirbti ir ilsėtis.

            Nuspręsta aktualią gyventojams informaciją talpinti Vilniaus susivienijimo ,,Sodai" tinklapyje, nurodyti bendruomenės pareigūnų ir apylinkės inspektorių kontaktinius duomenis.

            Numatyta suaktyvinti viešąjį patruliavimą sodų bendrijų teritorijose, organizuoti bendras priemones su bendruomenių aktyvu.

            Tik bendromis pastangomis galime sukurti saugią aplinką.

Nuoroda: Antakalnio seniūnijos bendruomenės pareigūnai ir apylinkės inspektoriai:

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato, Vilniaus miesto pirmojo policijos komisariato, Apylinkės inspektoriai (tyrėjai), Antakalnio seniūnijos teritorija

Informacija Facebook


 

                

Vytautas LEŠČINSKAS

ŽALIOSIOS ATLIEKOS – NE ŠIUKŠLĖS

 

Kadangi mūsų dienų sodininkams reikia gerai išmanyti ir vis besikeičiančius teisės aktus, ir žinoti, kokios šiuo metu yra galimybės, pavyzdžiui, įgyvendinti viešojo pobūdžio projektus, statyti tam tikrus naujus statinius ir t.t., Vilniaus susivienijimas „Sodai“ rengia sodininkų bendrijų vadovams bei kitiems nariams bendrus seminarus, kuriuose kaip tik ir nagrinėjami šie bei kiti aktualūs klausimai, aptariamos įvairios sodininkų veikloje kylančios problemos. Be to, organizuojami praktiniai pasitarimai-seminarai atskirose bendrijose. 

Sodininkams rūpi ir viešieji projektai

Itin svarbus ir, reikia manyti, dalyvavusiems sodininkams naudingas seminaras buvo surengtas 2015 m. balandžio 22 d. Žemės ūkio ministerijos didžiojoje salėje. Seminarui vadovavo Vilniaus susivienijimo „Sodai“ valdybos pirmininkas Vladislovas Butkevičius. Pasitelkiant specialistus seminare plačiai kalbėta, diskutuota apie teisės aktų nuostatų pasikeitimus 2015 m., sodininkų bendrijų bendro naudojimo žemėje esančių vidaus kelių perdavimo programą (tvarką), viešojo pobūdžio projektų įgyvendinimo sodų teritorijose, apie bendrojo naudojimo valstybės žemės sklypų statiniams statyti ar rekreacijai įsigijimą bendrijų nuosavybėn galimybes.

Vykstant seminarui Vilniaus susivienijimo „Sodai“ nariai turėjo progą susipažindinti su galimybe mėgėjų sodo teritorijose įgyvendinti gana įvairius viešojo pobūdžio projektus. Renginyje dalyvavę Žemės ūkio ministerijos specialistai aiškino, kad sodininkų bendrijos galėtų gauti paramos iš ES fondų –  per vietos veiklos grupes (VVG), kurios veikia visoje Lietuvoje. Sodininkų bendrijos gali teikti VVG paraiškas, projektus, kuriuose būtų keliamos tam tikros problemos, su kuriomis susiduria sodininkų bendrijos. O gaunamos lėšos taip pat, aišku, skirstomos ne stichiškai, o remiantis tam tikra metodika, kurios esmė: projektas turi siekti strateginių tikslų, teikti naudos vietos bendruomenėms. Numatyta, kad ateityje daugiausia bus finansuojami darbo vietoms arba verslo aplinkai kurti skirti projektai (70 proc.). Dalis (20 proc.) gaunamų lėšų bus skiriama  infrastruktūrai kurti.

Sodininkai sužinojo ir kokie yra kaimo vietos plėtros strategijų (VPS) atrankos kriterijai:

·        darbo vietų kūrimas, įskaitant palankios aplinkos verslui sudarymą bei sąlygų grįžti į darbo rinką gerinimą;

·        investavimo logika;

·        planuojamų veiksmų įvairovė (teminė kaimo vietovių VPS aprėptis bei numatomų veiksmų mastas);

·        jaunų žmonių pasitelkimas, vykstant VVG sprendimų priėmimo procesams, t. y. jaunų žmonių skaičius kolegialioje VVG valdymo struktūroje.

kaimo vietovių VPS turi siekti bent vieno iš šių ES skatinamų plėtros prioritetų:

·        skatinti socialinę partnerystę, skurdo mažinimą ir ekonominę plėtrą kaimo vietovėse (tai svarbiausia kaimo vietovių VPS numatyta ES kaimo plėtros užduotis);

·        skatinti žinių perteikimą ir inovacijas žemės ūkyje, miškininkystėje ir kaimo vietovių bendruomenėse;

·        didinti ūkių perspektyvumą ir visų krypčių žemės ūkio veiklos konkurencingumą regionuose;

·        skatinti maisto tiekimo grandinės organizavimą, taip pat ir žemės ūkio produktų perdirbimą bei rinkodarą, gyvūnų gerovę, rizikos valdymą žemės ūkyje;

·        atkurti, išsaugoti ir gerinti su žemės ūkiu ir miškininkyste susijusias ekosistemas;            

·        skatinti efektyviai naudoti išteklius ir remti klimato kaitai atsparias mažo anglies dioksido kiekio technologijas žemės ūkyje, maisto gamyboje ir miškininkystėje. 

Šioje programoje dalyvauti bei paramą gauti gali tik kaimo vietovėse veikiančios sodininkų bendrijos.

Viena iš pirmeivių – „Medicinos darbuotojų“ bendrija

O štai 2015 m. gegužės 14 d. Vilniaus miesto  „Medicinos darbuotojų“ sodininkų bendrijoje įvyko Naujininkų seniūnijos teritorijoje įsikūrusių sodininkų bendrijų narių susitikimas-praktinis seminaras, kuriam taip pat vadovavo V. Butkevičius.

Į seminarą su sodininkais pabendrauti atvyko ir UAB „Komposta“ direktorė Justina Mėlinauskaitė bei vadybininkas Dainius Berčiūnas. Šie specialistai konsultavo ir praktiškai pademonstravo šakų bei krūmų pjovimo atliekų, genėjimo liekanų smulkinimo būdą, mat buvo atsigabenę  ir tam reikalingas technikos priemones.

Beje, tas žaliųjų atliekų, neišskiriant net neplonų šakų, smulkinimo demonstravimas kėlė didelį renginio dalyvių domėjimąsi. Juk sodų teritorijose visada, o ypač pavasarį, kai dažniausiai genimi vaismedžiai, susidaro daug šių žaliųjų atliekų, kurios anksčiau net būdavo deginamos. Tačiau, pasirodo, medžių šakas galima susmulkinti ir naudoti ekologiškam kompostui gaminti. Tinka tie „trupiniai“ taip pat kietojo kuro krosnims. Taigi medžių šakos, anksčiau buvusios tarsi sodininkų galvos skausmas, dabar gali būti naudojamos net kaip žaliava gaminti biokurui.

Bene labiausiai džiaugėsi šio praktinio seminaro tiesiogine nauda „Medicinos darbuotojų“ sodininkų bendrijos valdybos pirmininkas Boleslovas Navickas. Mat didelę kaugę iš sodų surinktų medžių šakų per trumpą laiką galingas smulkintuvas pavertė trupiniais bei skiedrelėmis. Taigi pasidarė tvarkingesnis ir sodų teritorijos kampelis, kuriame styrojo ta aplinkos vaizdą gadinanti kaugė.     

Dalyvavo renginyje ir UAB „Skolų valdymo inspekcija“ direktorė Regina Kuranovičienė, kuri informavo Naujininkų seniūnijos sodininkus apie ikiteisminį bei teisminį skolų išieškojimą. Sodininkams taip pat patiko, kad į seminarą atvyko Naujininkų seniūnijos seniūno pavaduotoja Irena Milovanova, kuriai buvo pateikta nemaža klausimų bei pageidavimų. Kadangi vietos valdžios atstovė žadėjo, kad seniūnija sodininkams ir toliau pagelbės šalinant kai kurias jiems kylančias problemas, ji buvo išlydėta sutartiniais plojimais.

O Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto II policijos komisariato pareigūnai seminarui einant į pabaigą skaitė labai daug dalyvių diskusinio pobūdžio klausimų bei pastabų sukėlusį pranešimą „Dėl nusikaltimų prevencijos sodininkų bendrijose“.

                       

Beje, tokius praktinę svarbą turinčius seminarus Vilniaus susivienijimas „Sodai“ rengia anaiptol ne pirmąkart. Ir jie bendrijų nariams neabejotinai naudingi.  



SODININKŲ SUSITIKIMAS IR SEMINARAS NAUJININKUOSE (SALININKUOSE)

2015 m. gegužės 14 d. (ketvirtadienį) Sodininkų bendrijoje „Medicinos darbuotojai", įvyko Naujininkų seniūnijoje esančių sodininkų bendrijų narių susitikimas - seminaras.

Seminaro pradžioje UAB "Komposta" atstovai konsultavo ir praktiškai pademonstravo šakų bei krūmų pjovimo atliekų, genėjimo liekanų smulkinimą su savo atsivežta technika, taip pat papasakojo apie ekologišką kompostą bei jo įsigijimo galimybes.

V. Leščinsko nuotr.


V. Leščinsko nuotr.

V. Leščinsko nuotr.

V. Leščinsko nuotr. 

V. Leščinsko nuotr.



UAB „SKOLŲ VALDYMO INSPEKCIJA“ direktorė Regina Kuranovičienė informavo naujininkų sodininkus apie iki teisminį ir teisminį skolų išieškojimą. 


V. Leščinsko nuotr.


V. Leščinsko nuotr.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto II policijos komisariato atstovai seminaro pabaigoje skaitė pranešimą „Dėl nusikaltimų prevencijos sodininkų bendrijose“.


V. Leščinsko nuotr.

 

V. Leščinsko nuotr.


Susitikimo - seminaro organizatoriai: Vilniaus susivienijimo „Sodai“ pirmininkas V. Butkevičius,

SB „Medicinos darbuotojų“ v-bos pirmininkas V. B. Navickas,

  

SB „Ekspresas“ v-bos pirmininkė E. Simaitienė 


SEMINARAS SU ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS VADOVYBE IR SPECIALISTAIS

V. Leščinsko nuotr.

2015 m. balandžio 22 d. (trečiadienį) 14 val., LR Žemės ūkio ministerijos Didžiojoje salėje (II aukštas), adresu: Gedimino pr. 19, Vilnius, įvyko seminaras su Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos vadovybe ir specialistais.

Seminaro metu Vilniaus susivienijimo "Sodai" nariai buvo supažindinti su galimybe mėgėjų sodo teritorijose įgyvendinti viešojo pobūdžio projektus. LR Žemės ūkio ministerijos specialistai informavo, kad Sodininkų bendrijos norėdamos gauti ES paramą, gali gauti ją per Vietinės veiklos grupes (VVG). Jos veikia visoje Lietuvoje. Sodininkų bendrijos gali teikti paraiškas, projektus VVG, kuriuose atsispindėtų tam tikros problemos, su kuriomis susiduria sodininkų bendrijos. Lėšos yra paskirstomos pagal tam tikrą metodiką: projektas turi siekti strategijos tikslų, teikti naudą vietos bendruomenei. Ateityje daugiausia bus finansuojami projektai skirti darbo vietų kūrimui arba verslo aplinkos kūrimui (70 %), o infrastruktūros kūrimui bus skiriama mažiau (20%) visų skiriamų lėšų.

Kaimo vietovių vietos plėtros strategijų (VPS) atrankos kriterijai:

- darbo vietų kūrimas (VPS įgyvendinimu siekiama darbo vietų VVG teritorijoje kūrimo, įskaitant palankios aplinkos verslui kūrimą bei sąlygų grįžti į darbo rinką sudarymą);

- investavimo logika;

- planuojamų veiksmų įvairovė (teminė kaimo vietovių VPS aprėptis ir numatomų veiksmų mastas);

- jaunų žmonių įtrauktis (jaunų žmonių įtrauktis į VVG sprendimų priėmimo procesus, t. y. jaunų žmonių skaičius kolegialiame VVG valdymo organe).

Kaimo vietovių VPS turi būti siekiama bent vieno iš šių ES kaimo plėtros prioritetų ir tikslinių sričių:

- skatinti socialinę įtrauktį, skurdo mažinimą ir ekonominę plėtrą kaimo vietovėse (tai yra pagrindinis kaimo vietovių VPS taikomas ES kaimo plėtros prioritetas);

- skatinti žinių perteikimą ir inovacijas žemės ūkyje, miškininkystėje ir kaimo vietovėse;

- didinti ūkių perspektyvumą ir visų tipų žemės ūkio veiklos konkurencingumą visuose regionuose;

- skatinti maisto tiekimo grandinės organizavimą, įskaitant žemės ūkio produktų perdirbimą ir rinkodarą, gyvūnų gerovę ir rizikos valdymą žemės ūkyje;

- atkurti, išsaugoti ir pagerinti su žemės ūkiu ir miškininkyste susijusias ekosistemas;     

- skatinti efektyvų išteklių naudojimą ir remti perėjimą prie klimato kaitai atsparios mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos žemės ūkio, maisto ir miškininkystės sektoriuose. 

Programoje dalyvauti ir paramą gauti gali tik kaimo vietovėse esančios sodininkų bendrijos.


V. Leščinsko nuotr.

LR Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento Kraštovaizdžio skyriaus vyriausiasis specialistas G. Mečinskas informavo seminaro dalyvius Dėl sodininkų bendrijų bendro naudojimo žemėje esančių vidaus kelių perdavimo   programos (tvarkos).


V. Leščinsko nuotr.

 

LR Žemės ūkio ministerijos Žemės ir išteklių politikos departamento  direktorius A. Petkevičius supažindino sodininkus su Teisės aktų nuostatų pasikeitimais 2015 metais bei su informacija dėl bendrojo naudojimo valstybinės žemės sklypo naudojamo statiniams statyti ar rekreacijai įsigijimo sodininkų bendrijos nuosavybėn ir tolimesnio  jo panaudojimo.


 V. Leščinsko nuotr.

V. Leščinsko nuotr.

VILNIAUS APSKRITIES VYRIAUSIOJO POLICIJOS KOMISARIATO VILNIAUS MIESTO PIRMOJO POLICIJOS KOMISARIATO VIEŠOSIOS POLICIJOS SKYRIAUS PREVENCIJOS POSKYRIO INFORMACIJA


Šių metų balandžio 20 d. SB "Sveikatos apsauga" įvyko Vilniaus susivienijimo "Sodai" visuotinis narių susirinkimas - seminaras, kurio metu Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto pirmojo policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio pareigūnai pristatė kriminogeninę situaciją mikrorajone, taip pat supažindino sodininkų bendrijų pirmininkus su gyvūnų auginimo ir laikymo, tvarkymo ir švaros bei triukšmo prevencijos viešosiose vietose taisyklėmis. Taip pat pareigūnai atsakė į sodininkams aktualius klausimus. 



Triukšmo prevencija viešosiose vietose
triukšmo prevencija viešosiose vietose.docx (13.23KB)
Triukšmo prevencija viešosiose vietose
triukšmo prevencija viešosiose vietose.docx (13.23KB)


Dėl tvarkymo ir švaros taisyklių
dėl tvarkymo ir švaros taisyklių.docx (13.18KB)
Dėl tvarkymo ir švaros taisyklių
dėl tvarkymo ir švaros taisyklių.docx (13.18KB)
Gyvūnų laikymas Vilniaus mieste
gyvūnų laikymas Vilniaus mieste.docx (12.99KB)
Gyvūnų laikymas Vilniaus mieste
gyvūnų laikymas Vilniaus mieste.docx (12.99KB)

 

2014 m.


“VILNIAUS MIESTO SODININKAI – APLINKOS APSAUGOS IR TAUSOJANČIO VARTOJIMO IDĖJŲ MIESTE SKLEIDĖJAI” BAIGIAMASIS RENGINYS


Vilniaus susivienijimas “Sodai” įgyvendino Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkos apsaugos švietimo projektą “Vilniaus miesto sodininkai – aplinkos apsaugos ir tausojančio vartojimo idėjų mieste skleidėjai”.

Projekto tikslas buvo išaiškinti Vilniaus mieste geriausiai pagal aplinkos apsaugos reikalavimus ir Nacionalinės darnaus vystymosi strategijos prioritetus sutvarkytus sodo sklypus, skatinti geriausiai sodus tvarkančius ir pagal prioritetinį tausojantį vartojimą sklypus naudojančius Vilniaus sodininkus, skleisti gerąją tausojančio ūkininkavimo ir sveikos bei gražios gyvensenos patirtį.

Konkurse apžiūroje buvo kviečiamos dalyvauti visos Vilniaus miesto teritorijoje esančios sodininkų bendrijos. Vilniaus susivienijimo „Sodai“ sudaryta komisija apsilankė sodininkų bendrijose ir įvertino sodo sklypus bei skyrė balus pagal tokius kriterijus kaip: kaip augalinių atliekų tvarkymas (kompostavimo dėžės, jų būklė); neorganinių atliekų (šiukšlių) tvarkymas; nuotekų tvarkymas; trąšų ir pesticidų naudojimas; vandens telkinių, pakrančių būklė; dirvožemio derlingumo palaikymas; daržovių, vaisių, uogų auginimas ir jų įvairovė; gėlių auginimas ir jų įvairovė; vaismedžių ir vaiskrūmių būklė; augalų, turinčių kenkėjus atbaidančių savybių auginimas.

Kadangi projektas buvo skirtas aplinkos apsaugai ir tausojančiam vartojimui, vertinant sodo sklypus labiausiai dėmesys buvo kreipiamas  šioms sritims. Sodo sklypų šeimininkai ne tik aprodė sklypus, bet ir pasidalino praktiniais patarimais kaip tinkamai, nekenkiant aplinkai, saugant gamtos išteklius tvarkyti sodo sklypą.

Šių metų rugsėjo 29 d. VU Botanikos sodo Vingio skyriuje įvyko baigiamasis metų renginys, kurio metu buvo pagerbti ir apdovanoti Vilniaus miesto sodininkai. Sodininkus pasveikino ir Vilniaus miesto mero pasirašytus padėkos raštus įteikė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos ir energetikos departamento Aplinkos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė, biomedicinos mokslų daktarė Ona Motiejūnaitė. Vilniaus susivienijimo „Sodai“ pirmininkas V. Butkevičius, ne tik negailėjo gražių žodžių konkurso dalyviams ir jų sodo sklypams, bet ir pasidžiaugė, kad jau daugelį metų yra  bendradarbiaujama su Vilniaus miesto savivaldybe rengiant šį konkursą.

Už geriausiai tvarkomą sodo sklypą Vilniaus miesto mero padėkos raštais, Vilniaus susivienijimo „Sodai“ prizais ir žurnalo „Sodo kraitė“ metine prenumerata buvo apdovanoti šie sodų sklypų šeimininkai:

S/B „MEDIKAS“, Antakalnio sen.: Olga Kubakievič, Monika Zdanauskienė, Teresė Sipavičienė.



S/B „VERŽUVA-1“, Antakalnio sen.: Laura Variušonkovaitė, Linas Rakauskas, Algimantas Jonušas.



S/B „VAGUVA“, Antakalnio sen.: Regina Ališauskienė.


S/B „ATŽALYNAS-D“, Verkių sen.: Rita Jermakaitė, Vanda Jankauskienė.



S/B „GULBINAI“, Verkių sen.: Nijolė ir Rimvydas Sližauskai, Daina ir Jonas Slavinskai.



Už aktyvų dalyvavimą organizuojant konkursą – apžiūrą Vilniaus miesto mero padėkos raštais apdovanoti sodininkų bendrijų pirmininkai:

Stanislava Cvirkienė, S/B „Vaguva“, Antakalnio sen.;
Elena Stankevičienė, S/B „Medikas“, Antakalnio sen.;
Jonas Bazaras, S/B „Veržuva-1“, Antakalnio sen.;
Romasis Vaitekūnas, S/B „Atžalynas-D“, Verkių sen.;
Antanas Bložė, S/B „Gulbinai“, Verkių sen.

VU botanikos sodo Vingio skyriaus vyr. specialistė K. Balnytė supažindino renginio dalyvius su Botanikos sodo istorija, veikla, aprodė Botanikos sodą bei papasakojo apie vaistinių augalų auginimo istoriją bei galimybes juos auginti sodų sklypuose. Sodininkai domėjosi vaistinių augalų auginimu, uždavė nemažai klausimų ilgametei Botanikos sodo darbuotojai, taip pat galėjo pasiimti patikusių augalų sodinukų ar sėklų. Vėliau renginio dalyviai vaišindamiesi vaistinių žolelių arbata paatviravo, kad Vilniaus susivienijimas „Sodai“ pravestų konkursą – apžiūrą kelis kartus per metus: nes kiekvienu metų laiku Vilniaus miesto sodų grožis atsiskleidžia vis kitaip.






Projekto „Vilniaus miesto sodininkai – aplinkos apsaugos ir tausojančio vartojimo idėjų mieste skleidėjai“ įgyvendinimas

Įgyvendinant visuomenės aplinkos apsaugos švietimo projektą “Vilniaus miesto sodininkai – aplinkos apsaugos ir tausojančio vartojimo idėjų mieste skleidėjai”, buvo gautos anketos iš 5 Vilniaus miesto sodininkų bendrijų, kurios atrinko po 1-3 sodo sklypus, geriausiai atitinkančius nustatytus vertinimo kriterijus.

Vilniaus susivienijimo „Sodai“ sudaryta komisija rugpjūčio mėnesį apsilankė 5 konkurse dalyvaujančiose sodininkų bendrijose: SB „Medikas“, SB „Gulbinai“, SB „Atžalynas-D“, SB „Veržuva-1“ ir SB „Vaguva“.

Pagal pateiktus kriterijus, tokius kaip augalinių atliekų tvarkymas (kompostavimo dėžės, jų būklė); neorganinių atliekų (šiukšlių) tvarkymas; nuotekų tvarkymas; trąšų ir pesticidų naudojimas; vandens telkinių, pakrančių būklė; dirvožemio derlingumo palaikymas; daržovių, vaisių, uogų auginimas ir jų įvairovė; gėlių auginimas ir jų įvairovė; vaismedžių ir vaiskrūmių būklė; augalų, turinčių kenkėjus atbaidančių savybių auginimas, komisija nurodytiems sodo sklypams skyrė balus nuo 1 iki 10.

Kadangi projektas yra skirtas aplinkos apsaugai ir tausojančiam vartojimui, vertinant sodo sklypus labiausiai dėmesys buvo kreipiamas  šioms sritims. Sodo sklypų šeimininkai ne tik aprodė sklypus, bet ir pasidalino praktiniais patarimais kaip tinkamai, nekenkiant aplinkai, saugant gamtos išteklius tvarkyti sodo sklypą.

Vilniaus miesto sodininkai – aplinkos apsaugos ir tausojančio vartojimo idėjų mieste skleidėjai

Kaip ir kiekvienais metais Vilniaus susivienijimas “Sodai” su Vilniaus miesto savivaldybe įgyvendina visuomenės aplinkos apsaugos švietimo projektą “Vilniaus miesto sodininkai – aplinkos apsaugos ir tausojančio vartojimo idėjų mieste skleidėjai”.

Projekto tikslas yra išaiškinti Vilniaus mieste geriausiai pagal aplinkos apsaugos reikalavimus ir Nacionalinės darnaus vystymosi strategijos prioritetus sutvarkytus sodo sklypus, skatinti geriausiai sodus tvarkančius ir pagal prioritetinį tausojantį vartojimą sklypus naudojančius Vilniaus sodininkus, skleisti gerąją tausojančio ūkininkavimo ir sveikos bei gražios gyvensenos patirtį.

Dalyvauti konkurse apžiūroje yra kviečiamos visos Vilniaus miesto teritorijoje esančios sodininkų bendrijos. Pagal šių metų taisykles, sodininkų bendrijos valdymo organas pagal nustatytus vertinimo kriterijus atrenka 2-3 sodo sklypus ir užpildę vertinimo kriterijų anketas pateikia Vilniaus susivienijimui “Sodai”. Sudaryta komisija apsilankys sodininkų bendrijoje, apžiūrės parinktus sodo sklypus ir nustatys nugalėtojus.

Konkurso apžiūros nugalėtojai, geriausiai sutvarkyti sodo sklypai, baigiamajame renginyje bus apdovanoti organizatorių padėkos raštais ir prizais.

Informacija apie konkursą apžiūrą yra skelbiama žurnale “Sodo kraitė” bei Vilniaus miesto savivaldybės internetiniame puslapyje.

2014 m. konkurso – apžiūros geriausiai Vilniaus mieste tvarkomų sodų sklypų vertinimo kriterijai

PAGERBĖ IR APDOVANOJO VILNIAUS IR TRAKŲ RAJONŲ SODININKUS

Lietuvos sodininkų draugija įgyvendino šviečiamąjį renginį, konkursą „Lietuvos sodininkai – kokybiškos produkcijos augintojai, kraštovaizdžio puoselėtojai ir aplinką tausojančio ūkininkavimo skatintojai kaimo vietovėse“.

Konkurso tikslas buvo paskatinti ir pagerbti geriausiai sutvarkytų, kokybišką produkciją auginančių, aplinką tausojančio ūkininkavimo principų besilaikančių sodininkų bendrijų sklypų šeimininkus. Konkurse dalyvavo daugiau nei 100 Vilniaus ir Trakų rajonuose esančių sodininkų bendrijų, tačiau buvo atrinkti tik tie sodo sklypai, kurie labiausiai atitiko Lietuvos sodininkų draugijos nustatytus vertinimo kriterijus. Apžiūros metu sodo sklypų šeimininkai aprodė savo sklypus, pasidalino naudingais patarimais apie vaisių ir daržovių auginimą, jų apsaugą nuo kenkėjų, naujas augalų veisles.

Baigiamasis konkurso renginys vyko š.m. rugsėjo 23 d. VU Botanikos sodo, Vingio skyriuje. Renginyje sodo sklypų šeimininkus pagerbė ir apdovanojo Lietuvos sodininkų draugijos pirmininkas V. Butkevičius, LR Žemės ūkio ministerijos atstovai: Žemės ūkio ministrės patarėjas S. Jakimavičius ir Žemės ūkio ministerijos, Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius R. Krasuckis.

Už gerai tvarkomą sodo sklypą, kokybiškos produkcijos auginimą ir tausojančio ūkininkavimo principų laikymąsi Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministrės padėkos raštais, žurnalo „Sodo kraitė“ metine prenumerata bei Lietuvos sodininkų draugijos prizais buvo apdovanoti šie sodų sklypų šeimininkai:

Vilniaus rajonas:

S/B „Beržas“:

1. Pranas Kupčikas

2. Zdislavas Jočius;


S/B „Dobilas“:

1. Algis Ilevičius

2. Regina Kuzminskienė

3. Arvydas Panavas


S/B „Kalorija“:

1. Ona Valatkienė

2. Jonas Kinderis

3. Albertas Mickėnas

4. Neringa Jasanauskienė


S/B „Mėta“:

1. Stasė Buzienė

2. Gražina Vitulskienė

3. Irutė Mečanecienė


S/B „Santaka“:

1. Antanas Levickas

2. Rūta Gaidukevičienė

3. Igor Gončarov


S/B „Žeimena“:

1. Ona Markevičienė

2. Antanas Kerpiškis


Trakų rajonas:

S/B „Vilnius“:

1. Vytautas Dainys

2. Česlavas Nedveckis

3. Vladimir Kumčin


Taip pat už aktyvų dalyvavimą organizuojant šį konkursą Žemės ūkio ministrės padėkos raštais  bei Lietuvos sodininkų draugijos prizais buvo apdovanoti sodininkų bendrijų pirmininkai:

Vytautas Radžius – S/B „Vilnius“ v-bos  pirmininkas, Trakų r.

Vytautas Rosinas – S/B „Dobilas“ v-bos  pirmininkas, Vilniaus r.

Juozas Grajauskas – S/B „Mėta“ v-bos pirmininkas, Vilniaus r.

 VU Botanikos sodo Vingio skyriaus vedėja Dr. R. Juodkaitė supažindino renginio dalyvius su Botanikos sodo istorija, veikla bei perskaitė įdomų pranešimą apie augalų auginimo soduose ir parkuose raidą, rūšių ir veislių kaitos bei augalų mados tendencijas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. VU botanikos sodo Vingio skyriaus vyr. specialistė K. Balnytė renginio dalyviams aprodė Botanikos sodą bei papasakojo apie vaistinių augalų auginimo istoriją bei galimybes juos auginti sodų sklypuose. Gera nuotaika, renginio dalyvių smalsumas ir skanaujama Botanikos sode auginamų vaistinių žolelių arbata sušildė žvarboką rudenėjančią renginio dieną.

2013 m.


“VILNIAUS SODININKAI – APLINKĄ TAUSOJANČIOS VEIKLOS, SVEIKOS GYVENSENOS IR GROŽIO PUOSELĖTOJAI EUROPINIAME MIESTE” BAIGIAMASIS RENGINYS

2013 m. spalio 31 d. Vilniaus miesto savivaldybės Tarybos posėdžių salėje įvyko renginys „Vilniaus sodininkai – aplinką tausojančios veiklos, sveikos gyvensenos ir grožio puoselėtojai europiniame mieste“, kurio metu buvo apdovanoti 2013 m. konkurso  – apžiūros „Geriausiai Vilniaus mieste tvarkomos sodininkų bendrijos“ nugalėtojai bei vyko konferencija, sodininkams aktualiais klausimais.

Renginyje dalyvavo per 130 dalyvių: Vilniaus miesto savivaldybės atstovai, Antakalnio, Verkių, N. Vilnios ir Naujininkų  seniūnijų seniūnai, Vilniaus susivienijimo „Sodai“ pirmininkas ir valdybos nariai, Vilniaus miesto sodininkų bendrijų pirmininkai ir nariai.

Buvo perskaityti 3 pranešimai sodininkams aktualiomis temomis. Doc.dr. Ona Motiejūnaitė (Vilniaus miesto savivaldybės administracijos, Aplinkos apsaugos skyriaus, Aplinkos kokybės kontrolės poskyrio vyriausioji specialistė paruošė ir perskaitė parnešimą tema „Sodai ir parkai – visuomenės aplinkosauginio švietimo erdvė“.

Vilniaus miesto savivaldybės, Mokesčių skyriau vedėja Klaudija Leonė ir Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Mokesčių informacijos departamento, Švietimo ir konsultavimo skyriaus III poskyrio vyriausioji specialistė Alvyra Baltuškienė supažindino sodininkų bendrijų narius su LR Žemės mokesčio įstatymo taikymu žemės mokesčio mokėtojams – fiziniams ir juridiniams asmenims sodininkų bendrijos teritorijoje nuosavybės teise valdantiems žemės sklypus.

Vilniaus miesto savivaldybės, Miesto ūkio departamento, Infrastruktūros projektų skyriaus, Eksploatacijos poskyrio vedėjas Gintautas Kazimieras Niaura ir UAB „Vilniaus vandenys“, Plėtros ir pardavimų skyriaus direktoriaus pavaduotojas Linas Didrikas informavo sodininkų bendrijos narius apie bendrijos bendro naudojimo žemėje esančių vidaus kelių perdavimo, vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros perspektyvas.

Renginio dalyviai aktyviai diskutavo minėtomis temomis bei negailėjo klausimų pranešėjams.

Pasibaigus diskusijoms, iškilmingai buvo apdovanos 9 Vilniaus miesto sodininkų bendrijos 2013 m. konkurse – apžiūroje pripažintos  pavyzdingai tvarkančios sodininkų bendrijos teritoriją bei padėkos raštai įteikti sodininkų bendrijų sklypų šeimininkams, padedantiems puoselėti, tvarkyti bendrijos teritorijos kraštovaizdį.

Po renginio visi galėjo pasivaišinti kava, arbata, saldumynais.

 

 



 





PASIBAIGĖ 2013 M.KONKURSAS – APŽIŪRA GERIAUSIAI VILNIAUS MIESTE TVARKOMOMS SODININKŲ BENDRIJOMS  

Vilniaus susivienijimas „Sodai“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe 2013 m. įgyvendino visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Vilniaus sodininkai – aplinką tausojančios veiklos, sveikos gyvensenos ir grožio puoselėtojai europiniame mieste.

Konkurso – apžiūros tikslas buvo išaiškinti Vilniaus mieste geriausiai besitvarkančias sodų bendrijas, skatinti geriausiai sodus tvarkančius ir labiausiai aplinką tausojančius Vilniaus sodininkus ir skleisti gerąją tausojančio ūkininkavimo ir sveikos gyvensenos patirtį.

Dalyvauti 2013 m. konkurse – apžiūroje buvo kviečiamos visos Vilniaus miesto teritorijoje esančios sodininkų bendrijos (apie 250). Dalyvauti konkurse pareiškė norą 11 sodininkų bendrijų.

Informacija apie vykstantį konkursą – apžiūrą buvo skelbiama Lietuvos sodininkų draugijos internetiniame puslapyje , Vilniaus miesto savivaldybės internetiniame puslapyje.

Rugsėjo pradžioje kompetentinga komisija sudaryta iš Vilniaus susivienijimo „Sodai“, Vilniaus miesto savivaldybės seniūnijų, žiniasklaidos atstovų apsilankė konkurse dalyvaujančiose sodininkų bendrijose ir vertino jas pagal šiuos svarbiausius kriterijus: bendrijos kraštovaizdžio, bendro naudojimo teritorijų apsauga ir tvarkymas, organinių ir neorganinių atliekų tvarkymas, nuotekų tvarkymas, daržovių, vaisių, uogų auginimas ir jų įvairovė, bendrijos vidaus kelių, gatvių kokybė, kelių ženklų buvimas, gatvių pavadinimai, numeracija, vandens tiekimo būklė ir kt.

Komisija įvertino sodininkų bendrijų pastangas pagal aplinkosauginius reikalavimus puoselėti ir tausoti sodo teritorijos kraštovaizdį, rūšiuoti ir tvarkyti organines ir neorganines atliekas, tinkamai rūpintis nuotekų tvarkymu, ir nusprendė apdovanoti 9 sodininkų bendrijas.

UŽ GERIAUSIAI TVARKOMĄ SODININKŲ BENDRIJOS SODO TERITORIJĄ, KRAŠTOVAIZDŽIO PUOSELĖJIMĄ, APLINKOS TAUSOJIMĄ bus apdovanojamos šios sodininkų bendrijos:

ANTAKALNIO seniūnija: 

1.                  S/B „Antaviliai“, valdybos pirmininkas Ipolitas Skridla

2.                  S/B „Baniškės“, valdybos pirmininkas Antanas Blinkevičius

NAUJININKŲ seniūnija: 

1.                  S/B „Zylė“, valdybos pirmininkas Juozas Alkinas

2.                  S/B „Ekspresas“, valdybos pirmininkė Evalda Simaitienė

N. VILNIOS seniūnija: 

1.                  S/B „Gintaras“, valdybos pirmininkė Dangira Miliūnienė

VERKIŲ seniūnija: 

1.                  S/B „Gulbinai“, valdybos pirmininkas Antanas Bložė

2.                  S/B „Renetas“, valdybos pirmininkė Birutė Motiejūnienė

3.                  S/B „Vanaginė“, valdybos pirmininkas Kęstutis Jazukevičius

4.                  S/B „Skambutis“, valdybos pirmininkas Romualdas Savickas

 






2013 M. KONKURSAS – APŽIŪRA GERIAUSIAI VILNIAUS MIESTE TVARKOMOMS SODININKŲ BENDRIJOMS

Vilniaus susivienijimas „Sodai“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe 2013 m. įgyvendina visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Vilniaus sodininkai – aplinką tausojančios veiklos, sveikos gyvensenos ir grožio puoselėtojai europiniame mieste“.

Vilniaus miesto sodininkai jau daug metų savo jėgomis ir Vilniaus miesto savivaldybės remiami rengia geriausiai tvarkomų sodo sklypų ir sodo bendrijų ar viešųjų sodų erdvių konkursus. Vienas iš pagrindinių vertinimo kriterijų – atitikimas aplinkosauginiams reikalavimams.

Miesto plėtra daro neabejotiną įtaką gamtinei miesto aplinkai. Sodų bendrijos paprastai įkurtos gražiausiose miesto teritorijose, todėl jose vykdoma veikla turi didžiulę įtaką šalia esantiems miškeliams, vandens telkiniams, saugomoms teritorijoms. Geriausiai tvarkomų sodų konkursai yra labai svarbūs skatinant sodininkus vykdyti aplinkai draugišką, aplinkosauginius reikalavimus atitinkančią veiklą. Viešas nugalėtojų pagerbimas skatina pasitempti jų kaimynus.

Projekto tikslas – išaiškinti Vilniaus mieste geriausiai besitvarkančias sodų bendrijas, skatinti geriausiai sodus tvarkančius ir labiausiai aplinką tausojančius Vilniaus sodininkus ir skleisti gerąją tausojančio ūkininkavimo ir sveikos gyvensenos patirtį.

Dalyvauti  2013 m. konkurse – apžiūroje buvo kviečiamos visos Vilniaus miesto teritorijoje esančios sodininkų bendrijos (apie 250). Dalyvauti konkurse pareiškė norą 11 Vilniaus miesto sodininkų bendrijų.

 Rugsėjo pirmoje pusėje kompetentinga komisija, sudaryta iš Vilniaus susivienijimo „Sodai“, Vilniaus miesto savivaldybės, seniūnijų, žiniasklaidos atstovų, aplankys kiekvieną konkurse dalyvaujančią sodininkų bendriją ir pagal griežtus vertinimo kriterijus nustatys konkurso – apžiūros nugalėtojus.

Metų renginio metu bus aptariami konkurso rezultatai, padėkos raštais ir garbės lentomis „Pavyzdingai tvarkoma sodininkų bendrija 2013“ bus apdovanojami konkurso – apžiūros nugalėtojai. Renginio metu specialistai pasidalins žiniomis apie ūkininkavimą mieste, bus surengta sodo gėrybių, geriausiai tvarkomų sodų bendrijų fotografijų paroda. Bus parengti informaciniai leidinukai apie konkursą, iliustruoti geriausių sodų nuotraukomis bei trumpais sodininkų ir specialistų komentarais.

Informacija taip pat skelbiama Vilniaus miesto savivaldybės internetiniame puslapyje bei spaudoje.